ALANYA – PERŁA TURECKIEJ RIWIERY

Miasto- zabytek Alania, położone jest u wybrzeży dwóch zatok  Morza Środziemnego, nad którymi wznosi sie skaliste wzgórze z ruinami Seldżuckiej Twierdzy.
Alanya posiada status miasta powiatowego, ale stara sie o zmiane go na wojewódzki.
Liczy sobie ok. 190 tys. mieszkańców. W sezonie, łącznie z turystami, liczba ta dochodzi do ok. 1 000 000 .
Kurort ten bardzo sobie ukochaliśmy, my Polacy.
Przyjeżdża nas tu coraz więcej.
Zarówno na wczasy i wypoczynek, jak też po to aby się tu osiedlić, lub dokonać inwestycji.

Alanya łączy w sobie europejskie standardy i wschodnią gościnność.Miasto to posiada wspaniale rozwiniętą infrastrukturę i tropikalny mikroklimat, ktory zawdzięcza swemu położeniu – od północy otaczają Alanye góry Taurus, nie dopuszczając wpływu zimnych prądów, a od południa ciepłe morze Śródziemne i Afryka ze swoim tropikalnym klimatem.Przepiękne miasto-kurort z doskonale rozbudowaną bazą hotelową, licznymi restauracjami i barami, które zapraszają do siebie zmęczonych słońcem turystów, aby mogli podziwiając niepowtarzalne widoki na morze śródziemne z jego plażami i dumnie wznoszące się szczyty gór Taurus, napić się naturalnego soku z owoców tropikalnych lub spróbować smakołyków  kuchni tureckiej.Wieczorami możemy spotkać turystów w porcie lub na plaży Kleopatry z niecierpliwością czekających na niepowtarzalne zjawisko – zachód słońca nad morzem Śródziemnym.Dużo się też mówi o życiu nocnym w Alani. Należy pamiętać o Starym Porcie, w którym mieszczą się największe dyskoteki, bary, restauracje z turecką muzyką na żywo, które to miejsce kipi życiem  i rozrywką. Nie bez kozery nazywane jest zarówno przez turystów jak i tubylców tureckim Rio de Janerio. Niepowtarzalne połączenie zabytków architektury, tropikalnej przyrody i wiecznie panujący tu nastrój świateczny sprawiają, iż Alania to wymarzone miejsce na spędzenie tu urlopu.

PLAŻA  KLEOPATRY -  ROMANTYCZNA OAZA PRZYRODY.

Ponad 2000 lat temu, Marek Antonjusz podarował  miłości swojego życia – Kleopatrze to piękne i romantyczne miasto  razem z jego złoto- piaszczystymi plażami.
Plaża Kleopatry to ulubione miejsce na spacery i kąpiele słoneczne dla wszystkich turystów, jak i dla mieszkańców Alani. Tutaj można nie tylko popływać w ciepłych i przejżyście czystych wodach morza Środziemnego czy też zażywać kąpieli słonecznych, ale rownież  skorzystać można ze sportów wodnych, takich jak  jazda na motorach wodnych, przelot spadochronem za motorówką, pływanie rowerem wodnym, czy też statkiem. Od północnej strony plaży ukazuje się nam przepiękny widok na panoramę gór Taurus, pokrytych zielonym dywanem na tle błękitnego nieba. Po wschodniej stronie plaży unosi się nad nią skalista skarpa, na wysuniętym w morze półwyspie, z wznoszącymi się na niej dumnie ruinami seldzuckiej twierdzy. Te niezapomniane widoki  głęboko zapadną nam w pamięci . Tutaj zatrzymal sie dla nas czas. Tak jakby jeszcze przed chwilą przechodziła tędy, po tym samym złocistym piasku, słynna para : Marek Antonjusz i Kleopatra.

TWIERDZA - KALE

Najwspanialszym i najczęściej przez turystów odwiedzanym zabytkiem Alani  jest Twierdza- Kale, zbudowana w II w p.n.e przez króla piratów i pamietającą czasy starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego , Bizancjum, najazd Turków Seldżuckich, świetlany okres panowania Imperium Osmańskiego oraz czasy powstania Republiki Tureckiej założonej  przez Ojca Turcji - Kemala Mustafy Ataturka. Twierdza ta to jeden z licznych znajdujących się na tym terenie zabytków, do których zwiedzania serdecznie zapraszamy.Na tym samym wzgórzu zwiedzić możemy meczet Sulejmana, ruiny Bizantyjskiej Bazyliki oraz  pałacu Sułtana Alladina Keykubata.